© KIBRISCA
Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın  
Hoş Geldiniz Misafir
 (Kayıt Ol -  Giriş)
Son Dakika Duyurusu : Kıbrıs’ta Emlak Rehberi Online Ziyaretçi(ler) : 2    Online Üye(ler) : 0
Open / Close Module Close Module
Üye Rumuzu

Parola

Otomatik Giriş Yap
Aktif kullanıcı listesine ekle

Şifremi unuttum | Kayıt Ol

Open / Close Module Close Module

Open / Close Module

KKTC ÜNİVERSİTER...
Kibrisca Paylaşım Platformu : Politika - Siyaset

Konu: Politika - Siyaset
Bu konuyu inceleyen üyeler: None

Yeni Konu GönderYanıt Yaz
Önceki Konu :: Sonraki Konu
Yazar Mesaj
  yakomo_ank

Simge
Süper
Süper

Ülke: Türkiye
Yazdığı konu adeti: 291
Tarih 25 Ağustos 2010 Saat 10:16pm | Alıntı yakomo_ank

2008 yılında Girne Amerikan Üniversitesine yerşleşmeye hak kazanmıştım.Çok heyecanlıydım.Sonuça farklı bir ülke,üniverste hayatı flan filan.Fakat aynı zamanda endişelerim vardı.Sonuçta hiç bir şey bilmiyordum Ne KKTC hakkında,ne de üniversitem hakkında.Bunları şunun için anlattım; KKTC ye gelmeden önce endişelerimi gideren bu forum oldu:Çok yardım aldım bu forumdan;çok şey öğrendim:Bu forum sayesinde;buradaki iyi niyetli arkdaşların sayesinde KKTC Ercan Havaalanına iner inmez taksicilerden yüklü bir para yememeyi öğrendim daha neler neler...

Bu seneye gelince,bildğiniz üzere KKTC de bu yıl 13 bin 122 kontenjan boş kaldı. En önemli problem ise her geçen yıl öğrenci sayısı daha çok azalıyor...Bu gidişle KKTC üniversite adası yerine,sadece kumar adası olacak...Bunda da tamamen KKTC hükümetlerinin ve KKTC Üniversite yöneticilerinin suçları mevcut.

Forum dan da anlaşılacağı gibi bu yıl KKTC üniversiteleri bomboş kaldı.Geçen sene,özellikle 2008 te forum o kadar aktiftiki...Peki ya şimdi?

Status: Offline
Göster yakomo_ank's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: yakomo_ank

Guests

Ziyaretçi
Ziyaretçi

Yazdığı konu adeti: -37
Tarih 25 Ağustos 2010 Saat 11:29pm | Alıntı Guests

Cok guzel ve isabetli bir yazi ...

Status: Online
Göster Guests's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: Guests

sm210

Simge
Kıdemli
Kıdemli

Ülke: K.K.T.C (KIBRIS)
Yazdığı konu adeti: 141
Tarih 26 Ağustos 2010 Saat 9:17am | Alıntı sm210

TÜrkiyede de sayıları hızla çoğalan özel üniversitelerin etkisi
var bu durumda.

KKTC de 4000 € + Barınma + Yemek ücretleri ile

Aynı paraya Türkiyede özel üniversitelerde okuma imkanı var
artık ve aileler tercihlerini bu yönde kullanıyor.

Göster sm210's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: sm210 Ziyaret sm210's Web Sitesi

yakomo_ank

Simge
Süper
Süper

Ülke: Türkiye
Yazdığı konu adeti: 291
Tarih 26 Ağustos 2010 Saat 10:47am | Alıntı yakomo_ank

Teşekkürler Beytambal...

Bende katılıyorum TC deki hızla çoğalan vakıf üniversiteleri ve devlet üniversitelerinde ki artan kontenjan sayısı da, KKTC üniversitelerine zarar veriyor.Ama soru şu olmalı?Acaba en büyük zararı veren konu bu mu?Bence değil.Bir örnek vermek isitoyrum.Girne Amerikan Üniversitesi nin yakınlarında,hatta kampüsün hemen yanında çok boş arsa var.Yıllardır GAÜ yönetimi bu arsaları KKTC hükümetlerinden talep ediyor fakat hiç bir KKTC hükümeti bu talepe destek vermiyor.Arsalar ölece boş bi şekilde kalıyor.Dönelim İstanbul Teknik Üniversitesinin yeni açacağı kampüs için KKTC de arsa bulma çabalarına.Şuan ki hükümet bu üniversiteye o kadar çok yardımcı oluyor ki. KKTC nin en değerli arsaları arasında gösterilen yeri verdiler.Üstelik çok çok ucuza...İşte bence en büyük sorun bu.Bir hükümet,bir devlet düşünün ki kendi üniversiteleri yerine başka üniversitelere yardım etsin,destek olsun...Ben 2 yıldır KKTC de öğrenciyim.Üniverstem dışında KKTC devleti acaba bana üniversite öğrencisi olduğum için hangi ayrıcalığı tanıdı?Tek bir ayrıcalık bile yok.DÜşünün lütfen öğrenci pasosu diye bir olay bile yok.Hatta bırakın bir öğrenci olarak bana destek olmayı,aksine köstek oluyorlar.En basit örnek olarak;Ercan havalimanında öğrenci olmama rağmen çoğu zaman dakikalarca bekletiliyorum...Ve daha bir sürü örnek...
KKTC için her yıl aynı oyun oynanıyor.KKTC üniversiteleri Büyük umutlarla, ton ton para harcayarak TC de reklam yapıyolar,sonra tercih sonuçları açıklanıyor,bir de bakıyolarki gelen kişi sayısı geçen seneden bile az.Sonra ağlamaya sızlanmaya başlıyolar.Hükümet biraz ilgilenir gibi görünüp,toplanıtlar yapıyor,seneyeki tercihler için umut vaadediyor peki ya sonra? Sonrası tekrar döndük başa...Peki ya en sonrası? İşte en büyük tehlike orada...

Göster yakomo_ank's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: yakomo_ank

1 User(s) are browsing this topic, 1 Misafir ve 0 Üye
0 Members:
<< Önceki Konu Politika - Siyaset Sonraki Konu >>

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce Giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

Yanıt YazYeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

[Yetkiniz - Kapalı] - Foruma Yeni Konu Gönderme
[Yetkiniz - Kapalı] - Forumdaki Konulara Cevap Yazma
[Yetkiniz - Kapalı] - Forumda Cevapları Silme