© KIBRISCA
Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın  
Hoş Geldiniz Misafir
 (Kayıt Ol -  Giriş)
Son Dakika Duyurusu : Kıbrıs’ta Emlak Rehberi Online Ziyaretçi(ler) : 13    Online Üye(ler) : 0
Open / Close Module Close Module
Üye Rumuzu

Parola

Otomatik Giriş Yap
Aktif kullanıcı listesine ekle


Şifremi unuttum | Kayıt Ol

Open / Close Module Close Module

Open / Close Module

KIBRISCA : Vahsi Hayat

Kibris'in
Dogal Bitki Örtüsü ve Vahsi Hayati

    Doga; Kasim ayinda uykudanuyanmaktadir. Bunun gerçeklesmesiyle çevre yesile bürünmekte ve ilk yagmurlarin düsmesiyle birlikte çiçeklerle kaplanmaktadir. Numan çiçegi, Tavsan Kulagi çiçegi, Nergis, Sümbül çiçegi, süsen veya vahsi orkideler gibi türlü çiçekleri, badem agaçlarinin çiçeklerinin açilmasi izlemektedir. Nisan ve mayis aylari altin renkli günesin parlakliginin, zevkinin yasandigi aylar olup;vMimoza(küstümotu), ebegümeci, yasemin, ve en sonunda da gelin taci ile güller de yazin açmakta ve güzellikleriyle dogayi süslemektedir!

    Kibris'in kendine has dogasi ve bitki örtüsüyle sizleri eldegmemis güzellikler arasinda bambaska bir hayat bekliyor. Her bölgenin kendi özelligini tasiyan güzellikleri, yine ayni bölgelerde yasayan ve dogal yasama renk veren canlilarla daha da ilginç bir hal aliyor. Girne bölgesinin daga yakin bölümlerinde yer alan kir keçilerini yürüyüse gittiginizde görebilir. hatta onlardan yol arkadasi edinebilirsiniz. Küçüklü büyüklü Kibris'a özgü bir çok hayvanin arasinda yerli ve yabanci herkesin büyük ilgisini çeken ve adeta ülkenin sembolü olan en büyük canli ise kuskusuz esekler.

     Karpaz yarim adasinin göz alici güzellikleri ve bozulmamis dogasi arasinda kendilerine yasam alani yaratan esekler, son zamanlarda kendileri için alinan önlemlerle yasamlarini daha kolay bir sekilde sürdürme imkanina sahiptirler.

Kibrisca - Reklam
 
 

    Genelde toplu halde dolasan bu hayvanlar, yabani dogalarina ragmen arkadas canlisi olmakla ün salmislar. Evcillestirilmis olanlar köylülerin yakin arkadaslari olmalarinin yaninda onlara islerinde de en büyük yardimi yapiyorlar. Bazen çocuklarin eglencesi bazen de ulaim araci olarak kullanilan esekleri Karpaz yarim adasinda dogal halleriyle görebilmek sizlere heyecan yaninda büyük tecrübe kazandiracak.


 

     


Open / Close Module Close Module
Online Kullanıcı: 13 [Kim bunlar ?]

Toplam 0 üye(ler), 0 spiders, 13 ziyaretçi(ler), ve 0 online bilinmeyen kullanıcı.

Online Üye(ler) :


Ziyaretçi Sayısı(Aylık) 102693
[ Üye Listesi ]
Bugünkü Ziyaretçiler(0):
None.
En Yüksek Ziyaretçi Sayısı: 224
Yaratılma Zamanı:
05 Nisan 2021 at 10:34am
224 Ziyaretçi, 0 Üye, 
0 Bilinmeyen, 0 Arama Motoru


Open / Close Module Close Module

Open / Close Module Close Module
General Stats
Sitemize 6000 kayıtlı üyemiz vardır. Son 24 saat içinde 0 üyemiz bizi ziyaret etmiştir, Geçen ay 0 yeni üye aramıza katılmıştır.

En yeni üyemiz delierikyerim.

Üyelerimiz toplam 16731 kez görüşlerini yazmışlardır. Forum'da 1783 konu ve 37 cevap bulunmaktadır.
Son cevap ekleyen: Serdar32


Tüm İstatistikler

[ Bu Sayfay Goruntuleyen uyeler: none ]Tavsiye Edilen cozunurluk : 1024x768
Basa Don