© KIBRISCA
Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın  
Hoş Geldiniz Misafir
 (Kayıt Ol -  Giriş)
Son Dakika Duyurusu : Kıbrıs’ta Emlak Rehberi Online Ziyaretçi(ler) : 9    Online Üye(ler) : 0
Open / Close Module Close Module
Üye Rumuzu

Parola

Otomatik Giriş Yap
Aktif kullanıcı listesine ekle


Şifremi unuttum | Kayıt Ol

Open / Close Module Close Module

Open / Close Module

KIBRISCA : Kibris Emlak Rehberi

Kuzey Kibris Emlak Rehberi
North Cyprus Estate Agents

Kibris'ta Mülk Satin Almak


North Cyprus Estate Agents Beydola Estates; Kuzey Kibris'ta Emlak Alim Satim Emlakçisi North Cyprus Beydola Estate Agent

    Kibris uzun sicak yazlari ve kisa iliman kislari ile tipik orta akdeniz iklimine sahip bir ada. Dünya üzerinde yasanasi yegane yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Arazi veya mülk alimi için yatirim yapmayi düsünen yatirimcilar, Kibris'ta dünyada herhangi bir baska ülkede saglanan olanaklarin fazlasina sahip olacaklardir. Adanin dogal güzelligi harika iklimi, insanlarinin sicakligi ve meyve agaçlarinin çesitliligi ile Kibris dokunulmamis cennet bir adadir.

   Sitemizin bu bölümünde Arazi veya Mülk alimi konusunda kisa bilgiler. insaat plani ve izni ile Kibris'ta is kurmak, yasamak veya çalismak için gereken bazi bilgileri bulabilirsiniz.

Arazi veya Mülk Alimi
Arazi veya mülk satin alinirken degisik tiplerde ve mülklere sahip tapular vardir Ayrica yabanci ülke vatandaslarinin kisi basina düsen haklari ise 1 dönüm ile sinirlidir. Bu hakki ise avukat araciligiyla yapilacak islemlerden sonra almak mümkündür. Takip edilecek bazi prosedürler söyle siralanabilir; Koçanin geçerliligi ve yasalligi avukat tarafindan kontrol edilir. Satis kontratlari çikarilir. Mülkün %10 luk kismi Avukata teslim edilir ve müsteri Kibris disinda iken avukat islemleri takip eder. Bundan sonraki islem eger mülk yerli birisine ait ise Bakanlar Kuruluna basvuru yapilir. Bu süre 6 ay kadar süre alabilir. Arazi kayit bürosu, mülke %6'lik bir damga pulu belirler. Teslim zamani bu ücret avukat araciligi ile Araziyi Kayit için daireye verilir. Satin alan sahisin adina tapu islemleri baslar bu süre zarfinda da Kibris'ta kalmaniza gerek yoktur. Yasal islemlerin tümü ingiliz ve Türk hukuk yasasini temel alir.

iNsAAT VE PLAN
Arazi satin almak veya ev yada villa insa etmek isteyenler için uymasi gereken bazi kurallar vardir.
1. Kent sinirlari disinda, arazinin %20sine kadar insaat yapilabilir, iki kattan yüksek bina insa edilemez.
2. Degisik alternatiflerde çok sayida dizayn ve plan yapabilecek mimar ve mühendisler bulmak mümkün.
3. Kibris'ta arazi ölçüm birimi Dönüm'dür. Bir dönüm 1,338m² dir.

Kibrisca - Reklam
 
 

izinler
Kibris'a çalismak veya yerlesmek için gelmek isteyen yabancilarin yapmasi gereken bazi islemler ve almasi gereken izinler vardir. ilk olarak ülkeye geçerli bir pasaport ile girilmesi ve göç bürosundan geçiçi ziyaret belgesi alinmasi gerekir. Bu da bazi formlar doldurulmasini gerektiriyor. Bunun yaninda gerekli bazi medikal testler de gerekiyor. Adaylar Kibris'ta 5 yildan fazla kalmamissa tam sürekli oturma izni alamaz. Mülk alimi için birisinin oturma izni almasina gerek yoktur. Kibris'ta yeni bir is kurmak, Kiyi ve iç bölgelerde birçok arazi ve Mülkü olan bir organizasyonla ortak bir proe çalismasi yaparak uzun süreli çalisma izni alinabilir. Turizm, Otelcilik, Villa ve Apartman Projeleriyle ilgilenenler gerekli islemler için bir avukata veya bir Emlak Acentesine basvurabilirler.

Tapular
Kibris'taki tapularin bazi çesitliligi vardir. 1ncisi ingiliz vatandasi veya 1974 öncesi sahipli tapulardir, bu tapular uluslararasi taninan tapulardir. 2ncisi 1974 öncesi Kibris'li Türk'e sahip tapulardir ve %100 güvendedir ancak Bakanlar Kuruluna basvurulup onay alinmadan mülk kaydi  islemleri yapilmamalidir, bu islem zaman alabilir. 3ncüsü KKTC Kesin tasarruf tapusu bu mülk 1974 öncesi Kibris'li Rum'a ait mülktür. Kibris'li Türk mülteci güneyde biraktigi mal ve mülklerinin karsiliginda hükümet tarafindan terkedilmis mülklere deger biçilerek aldigi tapulardir. Bu tür mülklere EsDEgER de denmektedir. Kibrisli Türk mülteci Kibris'li Rum'a biraktigi ev yada araziyi kendi kaybettigi evin bedeli olarak alabilirdi. Kuzey ve Güney arasinda bir anlasma vardi. Bu sayede mülteci durumundaki kisiler tapu alabilirdi aski takdirde mülteci yeni tapunun ödenmesi için baski altina alinabilirdi. söyleki adanin gündemde olusuna ragmen yavas yavas bir çözüme gidiliyor. Bir anlasma yada anavatan ile müsadere halinde KKTC tapulari daha kolay taninacaktir. 4üncüsü ve bir digeri ise yapilmamasi gereken bir islem, 1974 öncesi Rum'a ait bos araziler hava parasina satilabiliyor. Kesinlikle ilgili makamin onayi olmadan böyle bir islem yapilmamalidir. Bir digeri ve sonuncusu ise Hükümet Arazisinin kira kontrati metodu ile 49 yilligina yatirimcilarin kendi imkanlari dahilinde yenileyip masraf yaparak kiralayabilecegi terkedilmis binalardir.


Open / Close Module Close Module
Online Kullanıcı: 9 [Kim bunlar ?]

Toplam 0 üye(ler), 0 spiders, 9 ziyaretçi(ler), ve 0 online bilinmeyen kullanıcı.

Online Üye(ler) :


Ziyaretçi Sayısı(Aylık) 102317
[ Üye Listesi ]
Bugünkü Ziyaretçiler(0):
None.
En Yüksek Ziyaretçi Sayısı: 224
Yaratılma Zamanı:
05 Nisan 2021 at 10:34am
224 Ziyaretçi, 0 Üye, 
0 Bilinmeyen, 0 Arama Motoru


Open / Close Module Close Module

Open / Close Module Close Module
General Stats
Sitemize 6000 kayıtlı üyemiz vardır. Son 24 saat içinde 0 üyemiz bizi ziyaret etmiştir, Geçen ay 0 yeni üye aramıza katılmıştır.

En yeni üyemiz delierikyerim.

Üyelerimiz toplam 16731 kez görüşlerini yazmışlardır. Forum'da 1783 konu ve 37 cevap bulunmaktadır.
Son cevap ekleyen: Serdar32


Tüm İstatistikler

[ Bu Sayfay Goruntuleyen uyeler: none ]Tavsiye Edilen cozunurluk : 1024x768
Basa Don