© KIBRISCA
Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın  
Hoş Geldiniz Misafir
 (Kayıt Ol -  Giriş)
Son Dakika Duyurusu : Kıbrıs’ta Emlak Rehberi Online Ziyaretçi(ler) : 10    Online Üye(ler) : 0
Open / Close Module Close Module
Üye Rumuzu

Parola

Otomatik Giriş Yap
Aktif kullanıcı listesine ekle


Şifremi unuttum | Kayıt Ol

Open / Close Module Close Module

Open / Close Module

KIBRISCA : Lefkara

Kibrisa'ta El Sanatlari!!

KKTC'deki el sanatlari ile ilgili çesitli kurum, kurulus ve sahislar, Kibris'a ait Kibris Türk tarihinin ve kültürünün bir parçasi olan el sanatlarimizin unutulmamasi ve gelecek nesillere aktarilmasi yönünde çalismalarini sürdürmekte ve ülkemiz degerlerinin tanitimina katki koymaktadirlar. ehirlerde ve kirsal kesimlerdeki kadinlarimizin, el emegi ve göz nuru ile islemis olduklari geleneksel el sanatlarimizi pazarlayarak kendilerine sosyal ve ekonomik özgürlük sansi tanimaktadir. Sitemizdeki bu bölüm, el sanatlari ile ilgili kurum ve kuruluslarin kendi kendine yetebilme, ulusal ve uluslararasi alanda el sanatlarinin tanitim ve pazarlamasini yapabilme ve üretici ile çalisanlarinin refahini artirma amacina hizmet edecegi inanci ile hazirlanmistir.

    

El Sanatlarinin Tarihçesi:

El Sanatlari Kibris’in gelenek, görenek, kültür ve tarihinin bir parçasidir. Kibris, el sanatlari açisindan çok eski yillara dayali bir zenginlige sahiptir. Birçok uygarligin izlerini mozaiginde tasiyan Kibris, el sanatlari açisindan her zaman büyük bir üne sahip olmustur. Tarih kitaplarinda, Kibeis'a ait el sanatlarinin çesitli uygarliklara ve zamanin komutanlarina hediye olarak sunuldugunu hep görmekteyiz. Büyük skender'in ünlü kilicinin da Kibris'ta üretildigi bilinmektedir. Ayrica Leonardo Da Vinci'nin Kibris'ta üretilen nakislara hayran kaldigi ve Milan Katedrali'ne konmak üzere Lefkara isi örneginden bir örtüyü almak için Kibris'i ziyaret ettigi bilinmektedir. Leonardo Da Vinci tarafindan seçilen ve alinan Lefkara nakisinda bulunan motif bugün onun adi ile anilmakta ve taninmaktadir. Bu motifin bizdeki ismi ise Dere olarak geçmektedir.

Modern zamanda, teknolojinin de gelismesi ile Kibris el sanatlari ciddi dis tehlikelerle karsilasmis, ithal edilen ürünler karsisinda birçok el sanatimiz tarihe karismistir.

Çesitli kurum, kuruluslar ve kisiler, kaybolmaya yüz tutmus el sanatlarimizi gün isigina çikarmak ve onlarin gelecek nesillere aktarilmasi ve tanitilmasi için özveri içrerisinde çalismalarini sürdürmektedir.

 

NAKIS   
   Dikisin dekoratif sekilde yapilmasindan dogan bir süsleme sanati ve evrensel bir olgudur. Yapilan arastirma ve incelemelerde nakisin insanlarin gelisme ve varolma dönemlerinde hep hayatlarinin bir parçasi olmustur. Hanimlarimiz, genç kizlarimiz bos zamanlarini degerlendirmek, çehizlerini hazirlamak hatta para kazanmak için meslek edinenlerimiz bile çok sayida bulunmaktadir. Ayrica meslek okullarmizda örgün egitimde branj olarak seçilmekte yaygin egitimde ise nakis konularia katilan oldukça kabarik bir nakis grubu olusturmakta ve yerel kültür nakislarimiz yaymakta büyük rol oynamaktadir. Nakislar kumas ve desen özelliklerine göre kasnak, gergef, yastik gibi araçlara gerilerek yapilmaktadir. Teknoloji ilerledikçe kumasi germe islemleri de daha çabuk ve daha pratik yapilmakta ve zamandan kazanilmaktadir. Ornegin: gerilmis bir gergef üzerine nakis islenecek parça sadece zimba ile çok çabuk tutturularak islenebiliyor. Nakis çok eski zamanlarda sadece elde çalisilirdi, ilerleyen teknoloji sonucu elde, makinede ve her alanda kullanilan sanayi makinesinde üretilmektedir. Ancak yine de elde yapilan en degerlisidir. Nakis islemek insanlara sabirli olmayi, stresten uzak durmayi da ayrica ögretiyor.

 
 
Kibrisca - Reklam

Halk Sanatlari Enstitüsü    
(Hasder), 1977 yilinda kurulmus olup, kibris Türk Halk Sanatlarinin korunup yasatilmasi ve yayginlastirilmasi yolundaki çalismlarini araliksiz olarak sürdürmektedir. Tamamen amatör bir ruhla çalismalarini sürdüren Dernek bugüne kadar birçok uluslararasi festivalde ülkemiz kültürünü tanitmis ve pekçok ödül kazanmistir. Özellikle halkbilimi arastirmalari ve halkdanslari alaninda çalismalarini yogunlastiran Has-Der, 2000 yilinda Halk Sanatlari Vakfi adi altinda bir vakfin kurulusunu gerçeklestirilmis olup, çalismalarini bu vakif adi altinda sürdürmektedir.
Birlesmis Milletler Proje Hizmetleri Ofisi’nin (UNOPS) finanse ettigi Halk sanatlari Enstitüsü, Has-Der tarafindan yürütülmekte olan bir projedir. Bu Enstitü’de Kibris’in geleneksel el sanatlari alaninda üretim gerçeklestirilmekte, ayrica bu el sanatlari alaninda meslek egitimi verilmekte, üretilen ürünlerin sergilenmesi ve satisi gerçeklestirilmektedir.

Asagida belirtilen El Sanatlarindaki ürünler Enstitüde üretilip satisi yapilmaktadir.

    

Open / Close Module Close Module
Online Kullanıcı: 10 [Kim bunlar ?]

Toplam 0 üye(ler), 0 spiders, 10 ziyaretçi(ler), ve 0 online bilinmeyen kullanıcı.

Online Üye(ler) :


Ziyaretçi Sayısı(Aylık) 102754
[ Üye Listesi ]
Bugünkü Ziyaretçiler(0):
None.
En Yüksek Ziyaretçi Sayısı: 224
Yaratılma Zamanı:
05 Nisan 2021 at 10:34am
224 Ziyaretçi, 0 Üye, 
0 Bilinmeyen, 0 Arama Motoru


Open / Close Module Close Module

Open / Close Module Close Module
General Stats
Sitemize 6000 kayıtlı üyemiz vardır. Son 24 saat içinde 0 üyemiz bizi ziyaret etmiştir, Geçen ay 0 yeni üye aramıza katılmıştır.

En yeni üyemiz delierikyerim.

Üyelerimiz toplam 16731 kez görüşlerini yazmışlardır. Forum'da 1783 konu ve 37 cevap bulunmaktadır.
Son cevap ekleyen: Serdar32


Tüm İstatistikler

[ Bu Sayfay Goruntuleyen uyeler: none ]Tavsiye Edilen cozunurluk : 1024x768
Basa Don